Jan Otałęga, krakowski dziennikarz sportowy gazet takich jak „Tempo" i „Dziennik Polski", ma w swoim dorobku kilka pozycji książkowych. Ostatnia z nich została wydana w 2003 roku i nosi tytuł „Za lotem piłki". Autor przybliża w niej wiele interesujących historii sprzed lat związanych z polskim futbolem.
Pozycja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jagiellonia S.A. z Krakowa, liczy 180 stron. Na pozór wydaje się, że to całkiem sporo, jednak niewielki format książki sprawia, iż czyta się ją bardzo szybko. Poszczególne rozdziały nie są zbyt obszerne, co jednak w żadnym wypadku nie jest zarzutem. Publikacja to bowiem niezwykle interesujący zbiór krótkich futbolowych opowieści, dotyczących w większości polskich piłkarzy występujących na boiskach całego kraju w XX wieku. Józef Kałuża, Henryk Reyman, Wacław Kuchar, Zdzisław Skalski, Michał Matys. Każdej z tych postaci Jan Otałęga poświęca w swoim dziele mniej lub więcej miejsca, przytaczając krótko ich życiorysy, a także najciekawsze historie związane z ich życiem.
Na początku autor w krótkim wstępie określa ramy czasowe książki: „Lot piłki zaczyna się w pierwszych dekadach XX wieku, a kończy w czasach Szymanowskich i Iwana". Dlaczego akurat taki okres postanowił opisać Otałęga? „Po nich bowiem nastał kres romantycznego futbolu, autentycznego przywiązania zawodników do barw, a zaczęła się zupełnie inna epoka" – już w kolejnym zdaniu twórca publikacji wyjaśnia tę kwestię. Pozycja „Za lotem piłki" ma więc charakter nieco nostalgiczny, jest wspomnieniem dawnych czasów i futbolu w jego tradycyjnym wydaniu. Jest to także książka o sporcie krakowskim, gdyż właśnie o nim i zawodnikach związanych z tym regionem autor pisze najwięcej.Dużą zaletą pozycji Jana Otałęgi jest fakt, że pojawiają się w niej wypowiedzi byłych piłkarzy. Czasem są one wplecione w narrację, innym razem czytelnik może zapoznać się z nimi w formie wywiadu. W publikacji krakowskiego dziennikarza znalazły się słowa m.in. Stanisława Malińskiego – zawodnika Tarnovii, który przeżył cztery lata w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, Józefa Browarskiego, czyli sportowca przez całą karierę związanego z Garbarnią Kraków czy Leszka Snopkowskiego, wieloletniego piłkarza i działacza Wisły Kraków. Każda z tych osób opowiada o czasach, w których przyszło jej grać, przypomina najciekawsze historie ze swojego życia. To niewątpliwie zwiększa wartość książki, która nabiera charakteru historycznego dokumentu. Oprócz wydarzeń związanych z krakowskim sportem, autor pisze również chociażby o najsłynniejszych meczach polskiej reprezentacji (pierwszy mecz na mundialu z Brazylią w 1938 roku czy słynny remis na Wembley 35 lat później), a także o Pogoni Lwów. Każdy rozdział przynosi nową historię, która, mimo tego, że czasem jest kibicom znana, przedstawiona została w intrygujący sposób.
Jak polskie władze podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach tłumaczyły, dlaczego sportowcom nie wolno spożywać coca-coli? Dlaczego wysadzono trybunę Garbarni Kraków na Ludwinowie? Jakimi sportowymi zdolnościami zadziwił wszystkich Karol Wojtyła na krótko przed tym, jak został papieżem? Na te pytania odpowiada w książce „Za lotem piłki" Jan Otałęga. To godna polecenia pozycja dla wszystkich kibiców, którzy chcieliby czegoś ciekawego dowiedzieć się o dawnych futbolowych czasach, a także poznać niesamowite historie polskich piłkarzy. Po dzieło krakowskiego dziennikarza z pewnością warto sięgnąć, gdyż dziś podobnych publikacji wydaje się coraz mniej.