Początki chorwackiego sportu sięgają XVI wieku, ale dopiero w XX wieku nastąpił znaczny rozwój. Rozpowszechniła się koszykówka, piłka nożna czy wioślarstwo. Sportowcy zaczęli odnosić coraz lepsze rezultaty w uprawianych dyscyplinach.
Oto sylwetki niektórych z nich:
Milan Neralić – pierwszy Chorwat, który wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W 1900 roku zdobył brązowy medal olimpijski w szermierce. Pracował jako instruktor szermierki i doprowadził swojego ucznia – Richarda Verderbera do zdobycia medali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie.
Dragutin Ciotti - gimnastyk. W 1928 roku zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie. Po sportowej karierze pracował w firmach związanych z drewnem.
Ivan Gubijan – młociarz. Jego największym osiągnięciem jest zdobycie srebrnego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 1948 roku. Po zakończeniu kariery pracował jako nauczyciel fizyki i trener w belgradzkich klubach.
Stjepan Bobek – chorwacki piłkarz, reprezentujący Jugosławię. Zdobywca dwóch srebrnych medali na Igrzyskach Olimpijskich (Londyn i Helsinki). Uważany jest za najlepszego napastnika Jugosławii. Przez pewien czas był szkoleniowcem warszawskiej Legii.
Miroslav Brozović – piłkarz chorwacki, grający na pozycji obrońcy. W 1948 roku wraz z reprezentacją Jugosławii zdobył srebrny krążek na Igrzyskach Olimpijskich.
Zlatko Čajkovski – jugosłowiański i chorwacki piłkarz oraz trener. Zdobywca dwóch srebrnych medali na Igrzyskach Olimpijskich (Londyn i Helsinki).
Franjo Šoštarić – chorwacki piłkarz, grający na pozycji bramkarza. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, w których to Jugosławia zdobyła srebrny medal.
Đurđica Bjedov – chorwacka pływaczka, występowała w barwach Jugosławii. Dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku, zdobyła złoto płynąc na 100 oraz 200 metrów żabką.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Sprawdź co wydarzyło się w polskim sporcie
Książka „Igrzyska Lekkoatletów TOM 1, 2, 3, 4” |
|
a w niej:
|
Posiadasz książki o historii polskiego sportu? Nie wiesz co z nimi zrobić?
NAPISZ DO NAS