Nikt nie może mieć wątpliwości, że Kazimierz Deyna był piłkarzem, który zasłużył na biografię. Historią jednego z najlepszych zawodników w dziejach polskiego futbolu od lat zajmuje się dziennikarz Stefan Szczepłek. Owocem jego zainteresowań jest książka zatytułowana „Deyna", która doczekała się już trzech wydań.
Pierwsze z nich ukazało się w 1991 roku, a więc dwa lata po śmierci Kazimierza Deyny. Na kolejne wydanie kibice musieli poczekać do roku 1996. Wtedy to nakładem Domu Wydawniczego Grażyny Kosmaly na rynku po raz drugi pojawiła się pozycja napisana przez Stefana Szczepłka. Z biegiem lat obie książki stały się prawdziwymi „białymi krukami", a zainteresowanie nimi nie słabło. Wiązało się to przede wszystkim z kultem Kazimierza Deyny w środowisku kibicowskim Legii Warszawa. Dla fanów stołecznego zespołu „Kaka" był kimś, kto uosabiał nie tylko wielkie piłkarskie umiejętności, ale także był utożsamiany z okresem świetności warszawskiej drużyny, stał się symbolem Legii, legendą klubu, o której pamięć na trybunach nigdy nie zaginie. Dlatego też dwa pierwsze wydania biografii Deyny nabrały szczególnej wartości i jeśli ktoś chciał mieć je w swojej kolekcji, musiał liczyć na szczęście w poszukiwaniach na aukcjach internetowych i być przygotowanym na spory wydatek, gdyż cena książek przekraczała czasem nawet 100 zł.
Między innymi ten fakt sprawił, że w 2012 roku Stefan Szczepłek zdecydował się na trzecie wydanie „Deyny". Pozycja została przez autora uzupełniona o informacje, do których dziennikarz dotarł w ostatnich latach i tak nakładem Wydawnictwa Marginesy biografia piłkarza warszawskiej Legii ponownie pojawiła się na rynku. Oprócz uzupełnień w warstwie tekstowej, najnowsze wydanie publikacji ma także nową i bardzo bogatą szatę graficzną, o którą zadbał Bogdan Kuc. Czytelnik w książce znajdzie nie tylko zdjęcia bohatera, ale także liczne skany dokumentów (akt urodzenia Deyny, klubowe pisma, listy itd.), proporców, odznak, biletów czy artykułów prasowych. Wszystko to wzbogaca książkę, czyniąc z niej nie tylko dobrą opowieść o niezwykłym piłkarzu, ale prawdziwe kompendium wiedzy o Kazimierzu Deynie i czasach, w których przyszło mu grać.
Autor na blisko 290 stronach przedstawia chronologicznie życie zawodnika m.in. ŁKS-u Łódź, Legii Warszawa i Manchesteru City, a także pisze o tym, jak stał się legendą fanów stołecznego zespołu już po śmierci. Kibic, który sięgnie po biografię „Deyna", będzie mógł również zapoznać się ze spisem wszystkich spotkań „Kaki" w klubach i reprezentacji. Książka napisana przez Stefana Szczepłka jest więc nie tylko pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów Legii, ale przede wszystkim jedną z lepszych piłkarskich biografii. Owszem, autor odnosi się do opisywanego bohatera bezkrytycznie i łatwo można się zorientować, że jest wielkim fanem jego talentu, ale forma publikacji na pewno wyróżnia ją na tle innych wspomnień o sportowcach. Wielka w tym zasługa Kuca, który swoim opracowaniem graficznym urozmaicił książkę, dzięki czemu zyskała ona na wizualnej atrakcyjności.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach