Czy na 560 zapisanych drobnym maczkiem stronach można przedstawić historię jednego zaledwie sportowca, tworząc przy tym bibliografię zawierającą kilkaset różnych źródeł? Okazuje się, że tak, jeśli tym sportowcem jest Henryk Reyman – legenda krakowskiej Wisły, a autor książki – Paweł Pierzchała, na zbieranie materiałów i jej pisanie poświęca kilka lat.
Biografię Reymana wydało w 2006 r. Towarzystwo Sportowe „Wisła". Książka imponuje nie tylko swoją objętością, ale też zawartością. Tekstowi towarzyszą liczne zdjęcia, skany okładek gazet, karykatury, a także statystyki występów piłkarza, zamieszczone na ostatnich stronach. Wszystko to sprawia, że pozycja „Z Białą Gwiazdą w sercu" to chyba najobszerniejsza biografia sportowca, która ukazał się w Polsce. Łącznie z indeksem nazwisk liczy bowiem dokładnie 584 strony, zapisane bardzo, bardzo gęsto.
Trzeba jednak pamiętać, że życie człowieka, którego imię nosi dziś stadion Wisły Kraków, było niezwykle bogate. Henryk Reyman żył blisko 66 lat (1897-1963), ale był nie tylko piłkarzem, ale także, w późniejszym okresie, działaczem sportowym, a także podpułkownikiem Wojska Polskiego. Walczył na frontach obu wojen światowych, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej oraz walczył w powstaniach śląskich. Do jego największych sportowych osiągnięć należą dwa mistrzostwa Polski wywalczone z Wisłą (1927 i 1928 r.), podczas których zdobywał także koronę króla strzelców (trafiając do siatki, odpowiednio 37 i 30 razy). Reyman był także reprezentantem kraju, wystąpił w 9 oficjalnych meczach w kadrze, a na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 r. pełnił nawet funkcję kapitana. Po zawieszeniu butów na kołku pozostał przy sporcie, będąc honorowym członkiem PZPN oraz Wisły Kraków, dwukrotnie pracując jako selekcjoner reprezentacji Polski (wtedy osobę pełniącą tę funkcję nazywano kapitanem związkowym, a później przewodniczącym kapitanatu). Zmarł 11 kwietnia 1963 roku, a po jego śmierci upamiętniono go stawiając mu w Krakowie obelisk, a także nazywając jego imieniem jedną z ulic obok stadionu „Białej Gwiazdy", który ostatecznie od 2008 r. też nosi jego imię.
Historię tego sportowca bardzo kompleksowo opisuje w biografii Paweł Pierzchała. Autor jest absolwentem historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i sympatykiem Wisły Kraków. Pozycja „Z Białą Gwiazdą w sercu" to efekt jego kilkuletniej pracy. Pierzchała podzielił ją na trzy części. Pierwsza, najdłuższa dotyczy piłkarskiej kariery Reymana (ok. 360 stron), druga jego kariery wojskowej, natomiast trzecia okresu prowadzenia reprezentacji Polski i Krakowa. Książkę kończy rozdział „Henryk Reyman prywatnie i w anegdocie", a o piłkarzu w „Zamiast zakończenia" pisze krótko Janusz Tomaszewski – jego siostrzeniec. To ostatnie elementy, które składają się na blisko 600 stronicową biografię. Biografię, która powinna być pozycją obowiązkową nie tylko fanów „Białej Gwiazdy", ale wszystkich kibiców w Polsce.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach