Jan Otałęga, krakowski dziennikarz sportowy gazet takich jak „Tempo" i „Dziennik Polski", ma w swoim dorobku kilka pozycji książkowych. Ostatnia z nich została wydana w 2003 roku i nosi tytuł „Za lotem piłki". Autor przybliża w niej wiele interesujących historii sprzed lat związanych z polskim futbolem.
Pozycja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Jagiellonia S.A. z Krakowa, liczy 180 stron. Na pozór wydaje się, że to całkiem sporo, jednak niewielki format książki sprawia, iż czyta się ją bardzo szybko. Poszczególne rozdziały nie są zbyt obszerne, co jednak w żadnym wypadku nie jest zarzutem. Publikacja to bowiem niezwykle interesujący zbiór krótkich futbolowych opowieści, dotyczących w większości polskich piłkarzy występujących na boiskach całego kraju w XX wieku. Józef Kałuża, Henryk Reyman, Wacław Kuchar, Zdzisław Skalski, Michał Matys. Każdej z tych postaci Jan Otałęga poświęca w swoim dziele mniej lub więcej miejsca, przytaczając krótko ich życiorysy, a także najciekawsze historie związane z ich życiem.
Na początku autor w krótkim wstępie określa ramy czasowe książki: „Lot piłki zaczyna się w pierwszych dekadach XX wieku, a kończy w czasach Szymanowskich i Iwana". Dlaczego akurat taki okres postanowił opisać Otałęga? „Po nich bowiem nastał kres romantycznego futbolu, autentycznego przywiązania zawodników do barw, a zaczęła się zupełnie inna epoka" – już w kolejnym zdaniu twórca publikacji wyjaśnia tę kwestię. Pozycja „Za lotem piłki" ma więc charakter nieco nostalgiczny, jest wspomnieniem dawnych czasów i futbolu w jego tradycyjnym wydaniu. Jest to także książka o sporcie krakowskim, gdyż właśnie o nim i zawodnikach związanych z tym regionem autor pisze najwięcej.Dużą zaletą pozycji Jana Otałęgi jest fakt, że pojawiają się w niej wypowiedzi byłych piłkarzy. Czasem są one wplecione w narrację, innym razem czytelnik może zapoznać się z nimi w formie wywiadu. W publikacji krakowskiego dziennikarza znalazły się słowa m.in. Stanisława Malińskiego – zawodnika Tarnovii, który przeżył cztery lata w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, Józefa Browarskiego, czyli sportowca przez całą karierę związanego z Garbarnią Kraków czy Leszka Snopkowskiego, wieloletniego piłkarza i działacza Wisły Kraków. Każda z tych osób opowiada o czasach, w których przyszło jej grać, przypomina najciekawsze historie ze swojego życia. To niewątpliwie zwiększa wartość książki, która nabiera charakteru historycznego dokumentu. Oprócz wydarzeń związanych z krakowskim sportem, autor pisze również chociażby o najsłynniejszych meczach polskiej reprezentacji (pierwszy mecz na mundialu z Brazylią w 1938 roku czy słynny remis na Wembley 35 lat później), a także o Pogoni Lwów. Każdy rozdział przynosi nową historię, która, mimo tego, że czasem jest kibicom znana, przedstawiona została w intrygujący sposób.
Jak polskie władze podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach tłumaczyły, dlaczego sportowcom nie wolno spożywać coca-coli? Dlaczego wysadzono trybunę Garbarni Kraków na Ludwinowie? Jakimi sportowymi zdolnościami zadziwił wszystkich Karol Wojtyła na krótko przed tym, jak został papieżem? Na te pytania odpowiada w książce „Za lotem piłki" Jan Otałęga. To godna polecenia pozycja dla wszystkich kibiców, którzy chcieliby czegoś ciekawego dowiedzieć się o dawnych futbolowych czasach, a także poznać niesamowite historie polskich piłkarzy. Po dzieło krakowskiego dziennikarza z pewnością warto sięgnąć, gdyż dziś podobnych publikacji wydaje się coraz mniej.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach