Pan Kazimierz i Jego Orły
Wielcy ludzie zasługują na wielkie dzieła. To powiedzenie jak ulał pasuje do Kazimierza Górskiego, który był jednym z najwybitniejszych polskich trenerów i doczekał się wielu ciekawych opracowań na swój temat. Jedno z nich, album „Kazimierz Górski i Jego Orły”, swoją formą idealnie nawiązuje do ogromnych zasług byłego selekcjonera reprezentacji Polski.
Pomysłodawczynią książki była Marlena Wilbik, Pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Orłów Górskiego. Jak informuje na pierwszych stronach wydanego w 2011 roku albumu, powstał on z okazji 90. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego oraz 40-lecia objęcia przez niego funkcji selekcjonera. Trzeba przyznać, że wydanie robi wrażenie – bardzo duży format, twarda okładka, kredowy papier, a na nim wiele zdjęć, biogramów piłkarzy, których do sukcesów prowadził Pan Kazimierz, opisy najważniejszych meczów oraz listy i wspomnienia wielu ludzi nie tylko ze świata sportu, ale też polityki czy kultury. Czytelnik, który sięgnie po tę publikacje, znajdzie w niej korespondencję od Bronisława Komorowskiego, Wojciecha Jaruzelskiego, Lecha Wałęsy, Józefa Glempa czy Waldemara Pawlaka, w której ci wspominają bohatera albumu. Nie brakuje także listów od ważnych osobistości spoza Polski – Seppa Blattera czy Michela Platiniego oraz wspomnień innych osób, m.in. Ireny Szewińskiej, Jerzego Owsiaka, Jana Nowickiego i Krzysztofa Hołowczyca.
To całe spektrum pochwalnych wypowiedzi i słów pełnych wdzięczności za wspaniałe emocje, których dostarczył bohater albumu, pozwala stwierdzić, że był on człowiekiem, który odcisnął ogromne piętno na Polsce i Polakach. Dowodem tego nie tylko wspomnienia różnych osób, ale także robiące wrażenie zdjęcia odznaczeń, którymi został uhonorowany. Kazimierz Górski w pełni na nie zasłużył, podobnie zresztą jak na taką właśnie publikację, zrobioną z rozmachem i adekwatną do tego, jak wspaniałym był człowiekiem. Co ciekawe, album „Kazimierz Górski i Jego Orły” był jednym z droższych opracowań dotyczących sportu, które kiedykolwiek wydano w Polsce – kosztował 199,50 zł. Wkrótce po pierwszym wydaniu doczekał się kolejnego, ale już w wersji angielskiej. Dziś publikację można znaleźć wyłącznie w antykwariatach lub na aukcjach internetowych.
Data: 2014-06-24 godz. 06:40
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl