95 lat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki
fot. PZLA
Dziś Polski Związek Lekkiej Atletyki obchodzi jubileusz 95-lecia powstania.
Lekkoatletyka na polskich ziemiach pojawiła się już w okresie zaborów, wiele lat przed założeniem PZLA. Sport aktywnie rozwijał się głównie w Warszawie oraz w Galicji. Do osób, które mocno zaangażowały się w rozwój lekkoatletyki, śmiało można zaliczyć m.in. Zdzisława Latawca czy braci Tadeusza i Wacława Kucharów.
Grono entuzjastów lekkoatletyki spotkało się w Krakowie w sobotę 11 października 1919 w budynku Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ul. Radziwiłłowskiej 4 i założyło Polski Związek Lekkiej Atletyki. Obecnie jest to najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe. Początkowo – w latach 1919-1921 – siedzibą Związku był Lwów, w 1922 roku PZLA przeniosło się do Warszawy. Pierwszym prezesem PZLA został Tadeusz Kuchar.
Pierwsze lata rozwoju lekkoatletyki w niepodległej Polsce nie były łatwe, ale po blisko 10 latach istnienia Polski Związku Lekkiej Atletyki osiąga sukces podczas Igrzysk Olimpijskich 1928 w Amsterdamie – Halina Konopacka zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem i została pierwszą w historii Polski mistrzynią olimpijską.
Po II wojnie światowej, podczas której zginęło wielu znakomitych sportowców, polska lekkoatletyka odrodzała się stopniowo począwszy od lat 50-tych. W drugiej połowie dekady powstał słynny Wunderteam, o którego potędze stanowili tak wybitni sportowcy jak Zdzisław Krzyszkowiak, Jerzy Chromik, Tadeusz Rut, Janusz Sidło, Edmund Piątkowski, Teresa Ciepły, Elżbieta Krzesińska oraz wielu innych, których nazwiska zapisały się złotymi zgłoskami na kartach historii polskiego sportu. Ojcami sukcesów naszych lekkoatletów w tym okresie byli m.in. wybitni specjaliści jak Jan Mulak, Zygmunt Szelest czy Tadeusz Starzyński.
W latach 1964-1980 wielkie lekkoatletyczne sukcesy świętowała Irena Szewińska – najwybitniejsza polska sportsmenka, siedmiokrotna medalistka olimpijska, wielokrotna rekordzistkia Polski, Europy i świata. Po zakończeniu kariery sportowej Pani Irena nie zerwała ze sportem – aktywnie działa w strukturach m.in. Polskiego Komitetu Olimpijskiego, jest też członkiem Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).
W 1999 roku z inicjatywy działaczy, trenerów, sędziów oraz redakcji Dziennika Polskiego, na budynku, w którym 80 lat wcześniej założono Polski Związek Lekkiej Atletyki, odsłonięto pamiątkową tablicę.
W ostatnich 5 latach Polacy zdobyli m.in. osiem medali Mistrzostw Świata 2009 w Berlinie oraz dziewięc na Mistrzostwach Europy 2010 w Barcelonie.
W rok jubileuszu 95-lecia Polski Związek Lekkiej Atletyki wszedł w roli gospodarza 15. IAAF Halowych Mistrzostw Świata, które między 7 i 9 marca odbyły się w Sopocie. Zawody te okazały się sukcesem tak sportowym jak i organizacyjnym. Fantastycznym prezentem dla kibiców w tym wyjątkowym roku był świetny występ reprezentacji podczas 22. Mistrzostw Europy w Zurychu, z których nasi lekkoatleci przywieźli 12 medali, co było najlepszym od ponad 45 lat występem w czempionacie Starego Kontynentu.
Uroczysta Tamex Gala z okazji 95-lecia powstania PZLA – z udziałem wybitnych osobowości polskiej lekkoatletyki – odbędzie się 25 października w Bydgoszczy.
Data: 2014-10-11 godz. 09:28
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl