Pierwsze Mistrzostwa Europy i od razu sukces. W 1949 roku siatkarki reprezentacji Polski sięgnęły po brązowy medal.
Gospodarzem imprezy była Czechosłowacja, a wszystkie mecze odbyły się w Pradze. W turnieju udział wzięło siedem drużyn, a wśród nich biało-czerwone. Mecz rozgrywano w systemie każdy z każdym. Już w pierwszym meczu podopieczne Lothara Geyera musiały uznać wyższość rywalek, przegrały one bowiem z ZSRR 0:3. W kolejnym jednak spotkaniu górą były siatkarki znad Wisły, które rozprawiły się 3:0 z Rumunią. W takim samym stosunku pokonały Francję i Holandię. Niestety nie sprostały gospodyniom turnieju, ulegając 0:3. W ostatnim spotkaniu Polska pokonała 3:0 Węgry i ostatecznie zajęła trzecie miejsce na mistrzostwach.
Mistrzostwo zdobyły reprezentantki ZSRR, które od początku były faworytkami turnieju, druga była Czechosłowacja, a trzecia Polska. Kolejne miejsca zajęły reprezentantki Rumunii, Francji, Węgier oraz Holandii. Tylko trzy spotkania z dwudziestu jeden nie zakończyły się wynikiem 3:0.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Siatkowej
Data powstania organizacji: 1928
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej – FIVB (11 kwietnia 1947), Europejska Federacja Piłki Siatkowej – CEV (21 października 1963)
Organizowane imprezy: Puchar Świata - Łódź/Warszawa (1965), Liga Światowa - Gdańsk/Sopot (2011)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki siatkowej
1919 – w Warszawie został rozegrany pierwszy mecz siatkówki
1920 – w Łodzi został rozegrany pierwszy turniej z udziałem szkolnych drużyn
1923 – powstają pierwsze sekcje i kluby siatkarskie w Warszawie, takie jak Orzeł Biały, Orkan, 13 Drużyna Harcerska
1928 – odbywają się mistrzostwa Warszawy i Łodzi