Dziś najważniejszy mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej na Mistrzostwach Europy 2012.
Do dorobku reprezentacji Czech dopisuje się również ten, który mieli zawodnicy Czechosłowacji. Z tą drużyną po raz pierwszy zmierzyliśmy się 27 października 1928 roku w Pradze. Spotkanie to przegraliśmy 2:3, a oba gole dla biało-czerwonych zdobył Henryk Reyman. Mecz w Pradze odbył się w ramach Turnieju Slavic. W 1933 roku z Czechosłowacją zagraliśmy w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata we Włoszech. Nasi południowi sąsiedzi ograli nas 2:1. Na pierwsze zwycięstwo Polaków musieliśmy czekać aż do 1948 roku, kiedy z Czechosłowacją zmierzyliśmy się na Mistrzostwach Bałkanów i Europy Centralnej. Polacy wygrali 3:1 po bramkach Gerarda Cieślika, Mieczysława Gracza oraz Henryka Spodzieja.
W tej najnowszej historii z Czechami graliśmy pięciokrotnie, trzy razy wygrywali biało-czerwoni, dwa razy lepsi byli nasi dzisiejsi rywale.
W sumie z Czechosłowacją i Czechami rywalizowaliśmy dwadzieścia cztery razy, siedem razy górą byli Polacy, pięć razy mecz kończył się remisem, a dwanaście razy wygrywali rywale.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach