ISSN
Sportowa Historia

Czy wiesz, że: Jerzy Dudek nie był pierwszym Polakiem grającym w Realu Madryt?

2016-01-03, 16:42   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/untipografico
Przed I wojną światową w barwach „Królewskich” występował Walter Rozitsky, który najprawdopodobniej był Polakiem. Wcześniej przez dwa lata był ważnym zawodnikiem w składzie FC Barcelona.

Właściwie niewiele wiadomo o piłkarzu, który w kronikach Realu Madryt i FC Barcelona figuruje jako Walter Rozitsky. Jego debiut w barwach „Blaugrany” przypadł na mecz towarzyski z Universitary. Przez dwa lata bronił barw katalońskiego klubu, później przeniósł się do stolicy Hiszpanii, gdzie spędził kolejne dwa lata jako piłkarz madryckiego Realu. Gdy  wybuchła I wojna światowa, założył niemiecki mundur i wyjechał na front. Słuch o nim zaginął.

Wiele tajemnic skrywa historia Waltera Rozitsky’ego. Gdzie się urodził? Wychował? Jak wyglądały początki jego kariery? Nie wiemy. Jeden z dziennikarzy magazynu „Focus Historia” próbował poznać jego korzenie. Dotarł w Madrycie do rodziny o nazwisku Rokicki. Jeden z jej członków zdradził historię o swoim dziadku, który wyjechał z Polski do Francji. Możliwe, że był nim właśnie Walter Rozitsky. 

Skąd wiemy, że był on Polakiem? W kronice klubowej FC Barcelona figuruje jako Niemiec, ale pamiętajmy, że wtedy często naszych rodaków z zaboru pruskiego brano właśnie za Niemców. Będąc już zawodnikiem Realu Madryt Rozitsky podkreślał swoje polskie pochodzenie, pewnie dlatego przy jego nazwisku w klubowym muzeum widnieje polska flaga.

Trochę więcej światła pada na jego karierę piłkarską. W barwach „Blaugrany” rozegrał 55 spotkań i strzelił 5 goli. Zdobył w tym czasie mistrzostwo i Puchar Katalonii, dwa razy sięgnął po Puchar Króla oraz dwukrotnie cieszył się z triumfu w Pucharze Pirenejów. Z kolei w Realu Madryt rozegrał 19 spotkań.  Był piątym piłkarzem, który przeniósł się z Katalonii do odwiecznego rywala, madryckiego Realu. Ciekawostką jest fakt, że grał u boku Santiago Bernabeu, dzisiejszego patrona stadionu „Królewskich”.
Powrót | źródło: Rfbl.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.

X