Zbigniew Boniek został wczoraj wybrany nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Czy w polskim futbolu idzie nowe?
Dotychczas funkcję prezesa piłkarskiej centrali sprawowało dwadzieścia pięć osób. Pierwszym z nich był Edward Cetnarowski, który kierował związkiem od 20 grudnia 1919 do 15 stycznia 1928 roku. Następnie stery przejął generał brygady Wojska Polskiego Władysław Bończa-Uzdowski, który pod względem długości prezesowania polskiej piłce jest rekordzistą. Szefem związku był od 15 stycznia 1928 do 20 lutego 1937 roku. Po nim rządzili Kazimierz Glabisz oraz Tadeusz Kuchar. W 1946 roku Bończa-Uzdowski ponownie został prezesem i pełnił te funkcję trzy lata, co sprawia że najdłużej pełnił ten urząd w dziejach PZPN. Jest jedynym w historii Polskiego Związku Piłki Nożnej, który po latach przerwy wrócił na stanowisko prezesa. W najnowszej historii najdłużej związkiem kierował Michał Listkiewicz od 28 czerwca 1999 do 30 października 2008 roku, po nim nadeszła era Grzegorza Lato. Dziś prezesem jest Zbigniew Boniek. Czy będzie to odpowiedni człowiek na tym stanowisku? Oceni historia!
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach