27 sierpnia 1939 roku reprezentacja Polski rozegrała towarzyskie spotkanie z narodową kadrą Węgier. Jak się później okazało był to ostatni mecz biało-czerwonych przed wybuchem II wojny światowej.
Na stadion warszawskiej Legii przybyło 21 tysięcy widzów. Spotkanie zaczęło się źle dla reprezentacji prowadzonej przez Józefa Kałużę. Już w 14. minucie meczu Adolfa Krzyka pokonał Zsengellér Gyula. Kolejne 14. minut później było już 0:2, tym razem do siatki Polaków trafił Ádám Sándor. Od tej pory zaczęła się koncertowa gra gospodarzy. W 33. minucie Leonard Piontek zagrał do Ernesta Wilimowskiego, ten pobiegł z piłką parę metrów, po czym przerzucił piłkę nad bezradnym bramkarzem Madziarów Sziklai Ferencem i było 1:2.
Po zmianie stron gra trochę wyrównała się, choć nieco częściej atakowali Polacy. W 62. minucie ponownie Wilimowski dał się we znaki węgierskiej obronie i był remis. Chwilę później we własnym polu karnym ręką zagrał Bíró Sándor, a jedenastkę na bramkę zamienił Piontek. W 75. minucie wynik na 4:2 ustalił Ernest Wilimowski. Jak się później okazało był to ostatni mecz Polaków przed wybuchem wojny. Biało-czerwoni we wrześniu 1939 roku mieli rozegrać trzy spotkania w Belgradzie z Jugosławią, w Helsinkach z Finlandią oraz w Bukareszcie z Rumunią...
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach