Sylwetkę Jerzego Wojnara znakomitego saneczkarza przybliża Krzysztof Szujecki.
Urodził się 7 października 1930 roku we Lwowie – był inżynierem, absolwentem AGH w Krakowie, szybownikiem, pilotem doświadczalnym I klasy PZL „Warszawa-Okęcie". Swoje życie poświęcił dwóm pasjom: saneczkarstwu i lotnictwu. Największe sukcesy w szybownictwie odnosił w połowie lat pięćdziesiątych XX. wieku, gdy pobił trzy rekordy świata w przelotach: po trójkącie 100 kilometrów, 200 kilometrów oraz w przelocie docelowo-powrotnym. Na Mistrzostwach Świata w roku 1958 uplasował się na szóstej pozycji w klasie standard. W latach 1958–1968 odnosił wspaniałe sukcesy w saneczkarstwie – praktycznie zawsze plasował się w pierwszych dziesiątkach najważniejszych imprez. Podczas swojej kariery wywalczył trzy medale mistrzostw świata (dwa złote i jeden srebrny). Dwukrotnie brał udział w zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W 1964 roku, gdzie start mu się nie powiódł (28 miejsce) i cztery lata później w Grenoble – tam ukończył zawody na miejscu ósmym. Po zakończeniu kariery sportowej podjął pracę w PZL na warszawskim Okęciu, gdzie latał na prototypach polskich samolotów. Należał więc do grona wspaniałych ludzi, którzy robią w życiu to, co jest ich największą pasją... Zmarł w Warszawie 2 lutego 2005 roku w wieku 75 lat.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Sportów Saneczkowych
Data powstania organizacji: 1957
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowy Związek Sportów Saneczkowych (1930)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Europy w Krynicy (1935, 1979 - juniorzy), Karpaczu (1965 - juniorzy), Szczyrku (1985) oraz Mistrzostwa Świata Krynicy (1958, 1962)
Najważniejsze daty w historii saneczkarstwa
1909 – powstaje pierwsza sekcja saneczkarska Makabi Krynica
1914 – I Mistrzostwa Europy z udziałem reprezentacji Polski
1929 – zostaje oddany do użytku pierwszy tor saneczkowy na stokach Góry Parkowej w Krynicy
1930 – I Mistrzostwa Polski w Karpaczu