Brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku to pierwszy duży sukces polskiego reprezentacyjnego szczypiorniaka.
W Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu udział wzięło 88 państw, aż 31 krajów afrykańskich odwołało swój przyjazd, bojkotując zawody w proteście przeciwko uczestnictwu Nowej Zelandii. Sportowcy tego kraju zaliczyli bowiem tournee po rasistowskiej RPA. Wśród uczestników zmagań znaleźli się również przedstawiciele piłki ręcznej.
Dwa lata wcześniej na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej biało-czerwoni zajęli czwarte miejsce. Pozwalało to mieć nadzieję na udany występ w Kanadzie. I tak też było. Polacy kolejno pokonali Węgry 18:16, Czechosłowację 21:18 oraz USA 26:20. Opór szczypiornistom znad Wisły postawili dopiero mistrzowie świata – reprezentacja Rumuni, która to pokonała Polskę 17:15 i to ona ostatecznie zagrała o olimpijskie złoto. Polakom przyszło rywalizować o brązowe medale z RFN. W finale na pocieszenie biało-czerwoni wygrali 21:18, zajmując trzecie miejsce w całym turnieju.
W składzie na igrzyskach znaleźli się: Zdzisław Antczak, Janusz Brzozowski, Piotr Cieśla, Jan Gmyrek, Alfred Kałuziński, Jerzy Klempel, Zygfryd Kuchta, Jerzy Melcer, Ryszard Przybysz, Henryk Rozmiarek, Andrzej Sokołowski, Andrzej Szymczak, Mieczysław Wojczak, Włodzimierz Zieliński.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Związek Piłki Ręcznej w Polsce
Data powstania organizacji: 1928
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej – IHF (11 lipca 1946), Europejska Federacja Piłki Ręcznej – EHF (17 listopada 1991)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki ręcznej
jesień 1917 – niemieccy strażnicy pokazali internowanym w obozie jenieckim żołnierzom Legionów Polskich zasady gry w piłkę ręczną
początek lat 20. – szczypiorniak znajduje się w ramach Polskiego Związku Lekkoatletyki
1925 – szczypiorniak staje się częścią Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych
3 kwietnia 1926 – PZPiGR zmienia nazwę Polski Związek Gier Ruchowych zrzeszając zawodników szczypiorniaka
WIĘCEJ